Juuan historian helmiä tutkimaan

Juuan kotiseutuarkisto on jälleen tänä kesänä avoinna uteliaille tutkijoille ja Juuan historiasta kiinnostuneille. Vaikka kylämme onkin pieni, sen historia pitää sisällään monenlaisia persoonallisia ihmisiä sekä mielenkiintoisia tapahtumia. Arkiston kansioiden kätköistä saatat löytää aivan uudenlaisen Juuan. Kotiseutuarkistolla löytyy kirjallisen tiedon lisäksi äänitteitä ja paljon vanhoja valokuvia. 

Kotiseutuarkistolta voit löytää tietoa suvustasi tai kotipaikastasi. Ehkä olet kiinnostunut tietämään lisää kotiseuturunoilijastamme Viljo Tuomelasta tai vaikkapa Juuan alueelta kerätyistä vanhoista kaskuista ja runoista. Arkistolle voit luovuttaa myös tietoa esimerkiksi omasta suvustasi, jolloin se arkistoidaan myöhemmin etsivien löydettäväksi. 

Arkisto toimii Juuan kunnantalon kellarin tiloissa ja aulasta on opasteet arkistolle. Kotiseutuarkisto on avoinna ma-pe klo. 9.00-15.00. Joskin poikkeuksellisesti arkisto on kiinni ensi maanantaina 13.7.

Tervetuloa tutkiskelemaan!